از ایران به این کشورها بدون ویزا سفر کنید+لیست


از ایران به این کشورها بدون ویزا سفر کنید+لیست
کد خبر:
636091

|


۱۴۰۲/۰۷/۲۲ ۱۲:۱۰:۰۰

اعتمادآنلاین |

 همان‌طور که می‌دانید هر شخصی برای سفر به کشورهای خارجی در جهان، باید پاسپورت کشور خود را داشته باشد. به جز آن، کشورهای مختلف برای پذیرا شدن مسافر خارجی، صدور ویزا را ملزم دانسته‌اند. حال برخی از کشورها، برای شهروندان کشورهای خاصی، شرط ویزا را حذف کرده و تنها داشتن پاسپورت معتبر کفایت خواهد کرد.

به گزارش تابناک، در خصوص کشور خودمان هم کشورهایی را در قاره‌های مختلف داریم که شرط ویزا برای مسافران ایرانی ندارند. در اینجا نگاهی به کشورهای بدون نیاز به ویزا برای ایرانیان، خواهیم داشت. با شناخت این کشورها، شما می‌توانید برای سفر خارجی خود برنامه‌ریزی بهتری داشته و در صورت تمایل به کشوری سفر کنید که از ایرانی‌ها، ویزا نمی‌خواهد و داشتن پاسپورت معتبر، کفایت خواهد کرد.

لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در سال 2023

در حال حاضر، لیست کشورهایی که سفر ایرانیان به آن‌ها، نیازی به ویزا ندارد، به شرح زیر است:

عراق

مالزی

ارمنستان

ترکیه

قزاقستان

هائیتی

ونزوئلا

میکرونزی

جمهوری سورینام

گرجستان

دومینیکا

لازم به ذکر است که این فهرست مربوط به سال ۲۰۲۳ میلادی است و این احتمال وجود دارد که در سال‌های آینده با توجه به مناسبات بین کشورها، شاهد کم و زیاد شدن این لیست و تغییر کشورهای آن، باشیم.

به‌علاوه در نظر داشته باشید که طول مدت سفر شما به عنوان یک فرد ایرانی در هر یک از این کشورها بدون ویزا، مدت محدودی خواهد بود. به‌طور مثال شما می‌توانید بدون ویزا به ارمنستان سفر کرده و برای مدت ۹۰ روز در این کشور بمانید. همین‌طور مدت زمان سفر بدون ویزا، به کشور ترکیه نیز ۹۰ روز است اما این مدت برای گرجستان به ۴۵ روز، محدود شده است.

کشورهای با ویزای فرودگاهی برای ایرانیان

مراحل صدور ویزا برای ایرانیان در سفر به کشورهای مختلف، کمی زمان‌بر است. البته این موضوع بسته به کشور مقصد، تفاوت دارد. به‌طور مثال اگر قصد خرید پرواز تهران دبی را داشته باشید، در شرایط معمولی چند روزی را باید برای آماده شدن ویزای دبی منتظر بمانید. البته آژانس‌های مسافرتی، برای پرواز دبی به تهران، ویزای فوری نیز تهیه می‌کنند.

به جز آن، برخی از کشورها هستند که برای ایرانیان و شهروندان بعضی کشورهای دیگر، شرایط تسهیل شده ویزای فرودگاهی، به جای صدور ویزای اصلی را در نظر گرفته‌اند. به این شکل دیگر نیازی نیست که شما برای صدور ویزا، پیش از سفر منتظر بمانید. کافی است که با داشتن پاسپورت به کشور مقصد سفر کرده و در فرودگاه، با بررسی مدارک و دریافت اطلاعات، ویزای فرودگاهی برای شما صادر خواهد شد.

کشورهایی که در حال حاضر به شهروندان ایرانی، ویزای فرودگاهی می‌دهند، به شرح زیر هستند:

کامبوج

جمهوری آذربایجان

لبنان

عمان

قطر

نپال

مالدیو

شبه جزیره ماکائو

جزیره تیمور لسته

آنگولا

بوروندی

دماغه سبز

اتحاد قمر

گینه بیسائو

ماداگاسکار

موریتانی

موزامبیک

نیجریه

رواندا

سیرالئون

سومالی

زیمباوه

توگو

ساحل عاج

بولیوی

پالائو

تووالو

ساموآ

رتبه پاسپورت ایران چند است؟

رتبه پاسپورت هر کشوری، نشان‌دهنده قدرت پاسپورت آن کشور در سفر به کشورهای دیگر بدون ویزا است. درحال‌حاضر (سال 2023 میلادی)، مطابق با رده‌بندی وب‌سایت موسسه هنلی، رتبه پاسپورت کشور ایران، 86 اعلام شده است. با این پاسپورت، شما می‌توانید به 52 کشور خارجی مختلف در قاره‌های گوناگون، بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی، سفر کنید.

یک چالش قابل توجه!

دقت داشته باشید که گاهی برای سفر به یک کشور بدون نیاز به ویزا، برای ایرانیان یا کشوری که ویزای فرودگاهی صادر می‌کند، پرواز مستقیمی از ایران نداریم. در این صورت شما باید در یک کشور ثالث، توقفی داشته و پرواز خود را عوض کنید. این موضوع به ویژه در خصوص کشورهایی که فاصله جغرافیایی زیادی با ایران دارند، صدق می‌کند.

در این صورت ممکن است کشور واسط یا ترانزیت، در شمار کشورهایی که از ایرانیان ویزا نمی‌خواهد، قرار نداشته باشد. در این صورت شرایط متفاوت شده و شما باید ویزای این کشور را برای تعویض پرواز، از پیش دریافت کرده باشید. البته با توجه به شرایط ترانزیت شدن آن کشور برای تعویض پرواز، معمولاً ویزا سریع و راحت‌تر از حالت عادی صادر می‌شود و جای نگرانی خاصی در این زمینه وجود ندارد.

چرا سفر به کشورهای بدون نیاز به ویزا برای ایرانیان، جذاب‌تر است؟

اگر تصمیم گرفته باشید که یک سفر خارجی را به این زودی‌ها در برنامه خود بگذارید، انتخاب یکی از کشورهای بدون نیاز به ویزا برای ایرانیان، جذاب‌تر به نظر می‌رسد زیرا:

نیاز به معطل ماندن برای صدور ویزا ندارید. این مورد در برخی مواقع به راستی دردساز شده و حتی ممکن است با وجود همه برنامه‌ریزی‌ها، سفارت کشور مقصد برای شما ویزا صادر نکند. به‌طور مثال اگر قصد سفر به کشور فرانسه یا انگلستان را داشته باشید، صدور ویزا به این سادگی اتفاق نخواهد افتاد.

هزینه صدور ویزا از هزینه‌های سفر شما کسر شده و مبلغ کمتری بودجه برای سفر خارجی خود نیاز خواهید داشت.

می‌توانید برای خرید بلیط هواپیما خارجی ، به سراغ بلیط‌های لحظه آخری بروید و دیگر نگران صدور ویزا نخواهید بود.

البته این مزایا در خصوص مقصد کشورهایی که ویزای فرودگاهی برای ایرانیان صادر می‌کنند نیز صدق کرده و به همین اندازه جذابیت سفر خارجی دارند.


آخرین اخبار
بیشتر بخوانید

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here