آیا اسرائیل به نوار غزه حمله زمینی خواهد کرد؟


آیا اسرائیل به نوار غزه حمله زمینی خواهد کرد؟
کد خبر:
635866

|


۱۴۰۲/۰۷/۲۱ ۰۸:۰۰:۰۰

اعتمادآنلاین |

سیدعماد حسینی- با گذشت یک هفته از عملیات طوفان الاقصی ارتش اسرائیل همچنان تهدید خود برای حمله زمینی به نوار غزه را عملی نکرده است.

صهیونیست‌ها تا این لحظه به جز انتقال تانک و نیروی بیشتر به مرزهای نوار غزه و بمباران گسترده اما کور مناطق مختلف غزه کار خاص دیگری نکرده‌اند.

پایگاه عبری‌زبان 0404 اعلام کرد بالگردهای اسرائیلی بیش از ۶ هزار بمب به نوار غزه شلیک کرده‌اند. این در حالی است که گفته می‌شود حجم مهمات فرو ریخته شده روی این منطقه کوچک اما بسیار پرتراکم از لحاظ جمعیتی به چندین هزار تن رسیده است.

در این بین رهبران اسرائیل از همان ابتدا در واکنش به عملیات طوفان الاقصی رسماً ریشه‌کنی حماس را در نوار غزه به عنوان هدف عملیات‌شان اعلام و برای اولین بار بعد از جنگ «یوم کیپور» در اسرائیل وضعیت جنگی برقرار کردند.

حال این پرسش‌ها مطرح می‌شود که اسرائیل چرا تا به حال عملیات نظامی خود را آغاز نکرده است؟ آیا منتظر پاکسازی شهرک‌های پیرامونی نوار غزه از حضور افراد مسلح فلسطینی است؟ یا اینکه می‌خواهد بعد از با خاک یکسان کردن مناطق زیادی از غزه و به راه انداخت کشتار و قتل‌عام‌ دسته‌جمعی برای تصرف زمین سوخته وارد شود؟ آیا اسرائیل در انتظار ابتکار عمل‌های بین‌المللی برای خارج کردن اسرای خود نشسته است؟ یا آنکه مشکلات لجستیکی و ظرفیت‌های دفاعی طرف مقابل مانع از انجام این کار شده است؟

آنچه در برخی از رسانه‌های عبری زبان به عنوان اصلی‌ترین دلیل به آن اشاره شده، آخرین مساله است. اسرائیل با وجود اشتیاق وافرش برای ریشه‌کنی حماس و انجام یک عملیات نظامی زمینی برای بازگرداندن آبروی ازدست‌رفته ارتش و توان بازدارندگی‌اش با چالش بزرگی مواجه است که در عدم اطلاع از ظرفیت‌های دفاعی طرف مقابل خلاصه می‌شود.

به گفته برخی تحلیلگران اسرائیلی، امروز اسرائیل نمی‌داند آنچه را که در مورد حماس می‌داند همانی است که باید بداند یا چیزی است که حماس خواسته آن را بداند؟

این تحلیلگران با اشاره به اظهارنظرهای فرماندهان نظامی اسرائیلی درست چند روز قبل از عملیات طوفان الاقصی که اعلام کردند اسرائیل دچار بازدارندگی شده و جرأت انجام هیچ اقدامی را ندارد، این پرسش را مطرح می‌کنند آیا ارتش اسرائیل در زمان ورود زمینی به منطقه‌ای که حماس از سال ۲۰۰۷ آن را به طور کامل در کنترل خود دارد با غافلگیری‌های بزرگ‌تری مواجه نخواهد شد؟

یسرائیل هیوم چند روز پیش در این رابطه به رهبران اسرائیل توصیه کرد حتی به بهای از بین بردن حماس هم نظامیان ارتش اسرائیل را در طبقی از نقره تقدیم این گروه نکنند.

به گفته یک تحلیلگر اسرائیلی، نظامیان رژیم صهیونیستی خوب می‌دانند که در غزه باید منتظر تله‌های انفجاری و تونل‌های مملو از مواد منفجره و کمین‌های مختلف در خیابان‌ها و کوچه‌های مسیر خود باشند، اما تنها از این امر مطلع هستند و نمی‌دانند حماس چه غافلگیری دیگری را برایشان تدارک دیده است، به‌خصوص الان که حداقل در عملیات طوفان الاقصی به آنها ثابت کرده همیشه برگ برنده‌ای در چنته دارد.

 


آخرین اخبار
بیشتر بخوانید

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here