گروه خونی جدید در کرمان شناسایی شد؛ ۸ نفر در ایران این گروه خونی را دارند


گروه خونی جدید در کرمان شناسایی شد؛ ۸ نفر در ایران این گروه خونی را دارند
کد خبر:
636111

|


۱۴۰۲/۰۷/۲۲ ۱۳:۰۵:۰۰

اعتمادآنلاین |

ایرج شکوهی، مدیرکل انتقال خون استان کرمان از شناسایی یک گروه خونی نادر در این استان خبر داد.

به گزارش ایسنا، او با اعلام این خبر، افزود: پس از دریافت گزارش عدم سازگاری خون‌های کراس‌مچ شده برای تزریق خون اورژانسی به نوزاد یک روزه در بانک خون یکی از بیمارستان‌های استان کرمان، نمونه خون نوزاد با هموگلوبین شش و همچنین نمونه خون مادر نوزاد به اداره کل انتقال خون استان ارسال شد.

وی ادامه داد: پس از شش ساعت کار فشرده و انجام آزمایشات تخصصی بر روی نمونه خون مادر و نوزاد در واحد سرولوژی اختصاصی انتقال خون، مشخص شد که گروه خون مادر از نوع گروه خون نادر و کمیاب O+(D–) است.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان بیان کرد؛ با توجه به جواب آزمایشات تعیین فنوتایپ و آنتی بادی اسکرینیگ نمونه خون نوزاد تنها گروه خون قابل تزریق به نوزاد فقط خون مادر نوزاد تشخیص داده شد.

وی گفت: یک مورد خون (- -D)+O که فراوانی آن در ایران (یک در سه میلیون نفر جمعیت ) تخمین زده شده و تاکنون هشت نفر در ایران شناسایی شده و جزء خون‌های نادر است، از مادر نوزاد شناسایی شد که می تواند در آینده به عنوان خون نادر در مرکز بانک خون‌های نادر در ستاد مرکزی سازمان انتقال خون ذخیره شود.

شکوهی یا آور شد: حال عمومی نوزاد بهبود یافته و هموگلوبین نوزاد از شش به ۱۱ رسید و طبق آزمایشات انجام شده علائمی که نشان از همولیز گلبول‌های قرمز نوزاد باشد نیز وجود ندارد

 


آخرین اخبار
بیشتر بخوانید

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here