خطای پایگاه‌دادهٔ وردپرس : [Table 'titre1_druppali.wp_yektanet_products_views' doesn't exist]
DELETE FROM wp_yektanet_products_views WHERE last_updated_time < 1706514181

خطای پایگاه‌دادهٔ وردپرس : [Table 'titre1_druppali.wp_yektanet_products_views' doesn't exist]
DELETE FROM wp_yektanet_products_views WHERE last_updated_time < 1706514181

واکسیناسیون منظم آنفولانزا، زوال عقل را مهار می‌کند! | تیتر یک اقتصاد

واکسیناسیون منظم آنفولانزا، زوال عقل را مهار می‌کند!


واکسیناسیون منظم آنفولانزا، زوال عقل را مهار می‌کند!
کد خبر:
638101

|


۱۴۰۲/۰۸/۰۵ ۲۱:۲۶:۱۰

اعتمادآنلاین |

برای ترزیق واکسن آنفلوآنزا دلایل زیاد و قانع‌کننده‌ای وجود دارد اما یکی از این دلیل‌ها شاید همه را شگفت‌زده کند: این واکسن احتمالا از مغز ما نیز محافظت می‌کند.

به گزارش ایسنا، نتایج تحقیقات نشان می‌دهد واکسیناسیون منظم علیه آنفلوآنزا و سایر بیماری‌های عفونی مانند ذات‌الریه، کزاز، دیفتری و سیاه‌سرفه ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل ناشی از آن را کاهش دهد.

بعضی از متخصصان معتقدند عوامل عفونی در ابتلا به بیماری آلزایمر نقش دارند و واکسیناسیون با پیشگیری یا کاهش احتمال ابتلا به این عفونت‌ها، نقش مهمی ایفا می‌کنند.

«پل ای.شولز» – استاد عصب‌شناسی و مدیر مرکز اختلالات عصبی هیوستون – که سرپرستی چندین تحقیق را برعهده داشت، می‌گوید: واکسن داستان موفقیت بزرگ سلامتی عمومی نسل ماست. واکسن‌ها از ما در برابر عفونت‌هایی محافظت می‌کنند که بسیاری از این بیماری‌های عفونی تهدیدکننده زندگی هستند.

شولز حدس می‌زند که واکسن‌ها احتمالا واکنش سیستم ایمنی به پلاک آمیلوئیدــ پروتئین طبیعی که در سطوح غیرطبیعی بالا در آلزایمر یافت می‌شودــ را مهار می‌کنند.

او می‌گوید: هنوز دقیقا مطمئن نیستیم که سازوکار آن چیست اما چیزی در مغز و سیستم ایمنی در حال وقوع است که گویا تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند.

«پیتر هوتز» – یکی از مدیران مرکز بیمارستان کودکان تگزاس – برای توسعه واکسن می‌گوید: این پژوهش‌ها به مزایای طولانی‌مدت ایمن‌سازی با واکسن‌ها اشاره می‌کند که فراتر از مزایای مستقیم مورد نظر است.

هوتز اضافه می‌کند: مشخص نیست چرا واکسیناسیون می‌توانند زوال عقل را کند یا از آن جلوگیری کند. در برخی موارد، آن‌ها ممکن است به‌طور مستقیم از ایجاد درگیری عصبی از طریق ویروس‌ها جلوگیری کنند یا به طور غیرمستقیم، از طریق کاهش التهاب مغزی مانع آن شوند.

گروه تحقیقی او در پژوهشی دیگر، درباره واکسن‌ سایر بیماری‌های عفونی از جمله ذات‌الریه، کزاز، دیفتری و سیاه‌سرفه هم به نتایج مشابهی رسیدند.

البته متخصصان معتقدند برای بررسی تاثیر واکسن بر مغز به تحقیقات بیشتری نیاز است.


آخرین اخبار
بیشتر بخوانید

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here