مسجدی در تهران که امام رضا در آنجا نماز خوانده است؟! + عکس


مسجدی در تهران که امام رضا در آنجا نماز خوانده است؟! + عکس
کد خبر:
635993

|


۱۴۰۲/۰۷/۲۱ ۲۳:۲۰:۰۰

اعتمادآنلاین |

دولاب یکی از محله‌های تاریخی پایتخت به شمار می‌رود و داستان‌های مختلفی درباره بناهای قدیمی و سبک زندگی اهالی این محله نقل شده است.

به گزارش همشهری‌آنلاین، مسجد پیر دولاب که در دوره‌های تاریخی مختلف تغییر نام داده ارزشی فرامحلی دارد و به عنوان قدیمی‌ترین مسجد تهران شناخته می‌شود.

جواد متبحری دولابی، متولی مسجد پیر، درباره یکی از معروف‌ترین روایت‌هایی که درباره این مسجد نقل شده می‌گوید: «در روزگار قدیم تهران رسم بر این بود که کنار هر مسجد یک حمام و حسینیه می‌ساختند و با همین استدلال می‌توان گفت مسجد پیر و حمام دولاب و تکیه‌چال، تقریبا در یک بازه زمانی کوتاه بنا شده‌اند. درباره مسجد پیر روایت‌های بسیاری وجود دارد که سینه‌به‌سینه منتقل شده و به نسل امروز رسیده است. روایت شده که امام رضا(ع) در مسیر رسیدن به مرو از ری و دولاب عبور کرده‌اند و اگر چنین روایتی درست باشد، ایشان نماز را در مسجد قدیمی دولاب اقامه کرده‌اند. به همین خاطر مسجد پیر در یک برهه تاریخی به نام قدمگاه شناخته می‌شد.»

 

مسجد0

مسجد پیر بنا به روایت‌های محلی و به گواه کارشناسان میراث فرهنگی قدمت هزار ساله دارد و عنوان قدیمی‌ترین مسجد پایتخت را یدک می‌کشد و به ثبت میراث هم رسیده است. البته عملیات بازسازی این مسجد تاریخی از چند سال قبل شروع شده و هنوز ادامه دارد.

آنطور که متولی مسجد پیر دولاب می‌گوید، این مکان تاریخی بعد از بازسازی به مسجد بقیه‌الله ‌تغییر نام داده و مردم شهرهای مختلف ایران برای اقامه نماز در این مسجد به تهران می‌آیند.

مسجد امام رضا


آخرین اخبار
بیشتر بخوانید

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here