رونمایی از هواپیمای ۷۲ نفره مسافربری ایرانی مورد علاقه رئیسی!


رونمایی از هواپیمای ۷۲ نفره مسافربری ایرانی مورد علاقه رئیسی!
کد خبر:
635921

|


۱۴۰۲/۰۷/۲۱ ۱۱:۱۵:۰۰

اعتمادآنلاین |

منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت: طرح ساخت هواپیمای ۷۲ نفره مسافربری ایرانی قرار است در یک همایش تخصصی معرفی شود.

به گزارش تسنیم، منوچهر منطقی با اشاره به طرح ساخت هواپیمای داخلی افزود: رئیس جمهور چندی پیش گفت” می‌خواهیم یک هواپیمای ۷۲ نفره طراحی کنیم. ” برای تولید این هواپیمای ۷۲ نفره، برنامه جامعی طراحی شده که قرار است در کار مشترک با شرکت‌های دانش بنیان که همکاری‌های بین المللی دارند این طرح اجرا شود.

وی اضافه کرد: طرح ساخت این هواپیمای ۷۲ نفره مسافربری، با مشارکت وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت راه و شهرسازی، شرکت‌های فرودگاهی و هواپیمایی که زیر نظر وزارت راه فعالیت می‌کنند، معاونت علمی و فناوری و وزارت دفاع که زیرساخت‌های صنعتی را داراست، تعریف شده که در یکی از همایش‌ها معرفی خواهد شد.

طراحی هواپیمای جت ۷۲ نفره ایرانی از سال ۱۳۹۳ آغاز شد، اما سابقه طراحی هواپیمای جت مسافربری در کشور به سال ۱۳۹۱ بازمی‌گردد. در دولت‌های نهم و دهم ۲۴ طرح کلیدی و کلان در کشور مشخص شد که یازدهمین طرح، طراحی مفهومی هواپیمای جت ۱۶۴ نفره بود، اما مهندسان و دانشمندان صنعت و دانشگاه به مسئولان ثابت کردند که رسیدن به یک هواپیمای جت مسافربری ۷۲ نفره امکان‌پذیر و مورد نیاز ناوگان مسافربری کشور است.

وزن عملیاتی این هواپیمای ۷۲ نفره ایرانی ۱۷.۳ تن، حداکثر تعداد مسافر ۷۲ نفر یا ۷ تن بار، بیشترین وزن برخاست هواپیما ۲۸.۲ تن و بیشترین وزن سوخت (ظرفیت باک‌های هواپیما) ۶.۳۳ تن و بُرد این جت با ۷۲ مسافر هزار و ۸۵۰ کیلومتر خواهد بود.


آخرین اخبار
بیشتر بخوانید

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here